Objawy boreliozy u zwierząt

Nie każdy kleszcz u psa musi oznaczać, że zachoruje on na boreliozę, jednak prawdopodobieństwo takiego zachorowania jest bardzo wysokie. Dzieje się tak dlatego, że borelioza u psa powstaje w wyniku ugryzienia przez zakażonego kleszcza. Trzeba pamiętać, że te same kleszcze, które roznoszą boreliozę wśród psów mogą także powodować wystąpienie zachorowań na tę chorobę wśród ludzi.

Dlatego trzeba bardzo uważać, żeby nie wejść w zbyt bliski kontakt z zarażonym psem, ponieważ może on przenieść swoją chorobę na ludzi. Na szczęście pies, który zachorował na boreliozę zaczyna zachowywać się w dość specyficzny sposób co sprawia, że jego właściciele orientują się bardzo szybko w stanie zdrowia swojego psa.

Do klasycznych kleszcza objawów (http://www.frontlinecombo.pl/Pages/Kleszcze.aspx) należy zranienie widoczne na skórze psa oraz fakt, że stara się on na wszelkie sposoby załagodzić przeszkadzające mu objawy ugryzienia przez kleszcza. Poza tym do objawów boreliozy u psa należy stopniowa utrata wzroku oraz pamięci, a także słuchu czy powonienia. Wszystko to sprawia, że pies staje się bardzo niespokojny i stara się na wszystkie sposoby przekonać właściciela do tego, że powinien jemu w jakiś sposób pomóc.

Niestety może jednocześnie stać się agresywny dla otoczenia, a przez to może istnieć potrzeba uśpienia takiego psa. Trzeba pamiętać, że kleszcze u psa nie są jedynym problemem z jakim być może będzie musiał się zmagać właściciel domowych zwierząt. Może on także zauważyć występowanie kleszcza u kota. Kot pogryziony przez kleszcza również będzie bardzo niespokojny.

Comments are closed.

Ciekawostki z listy